3 kişiden 1’i icralık…

Geçtiğimiz ayki gelişmelerin ardından Ereğli’nin içinde bulunduğu durum, daha da karışık bir hal almış gibi görünüyor. Kapalı kapılar ardında konuşulanlar ya da yapılan tüm açıklamalar iyi niyetli olsa da, konuyla ilgili profesyonel ya da akademik türden bir desteğe ihtiyacımız olduğunu düşünenlerin sayısı her geçen gün artıyor.Her ne kadar kendi içimizden bir araya gelebilecek çalışma grupları ile doğru tespitler ve çözüm önerileri çıkarabilecek olsa dahi, mutlaka hemen ardından bu grubu fütursuzca eleştirebilecek (ki bence bu kentin genlerine işlemiş bir davranış biçimi) karşıt birey ya da grupların çıkacağını bir çok örnekle görebiliyoruz.

Uzun bir süredir gerek Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın, gerek TSO Yönetim Kurulu’nun, gerekse bazı sivil toplum kuruluşlarının sıkça tekrarladığı Ereğli’de yaşanan ve ciddi bir boyuta varan ekonomik sorunlar, geçtiğimiz hafta Deniz Ticaret Odası Başkanı İrfan Erdem’in de basına yaptığı ve gerçek verileri içeren açıklamaları ile ulusal basında ve bir çok internet sitesinde geniş yer buldu. Farklı bakış açıları ulusal basın ile sınırları aşan bu açıklamaların Ereğli’nin içinde bulunduğu durumu ve ekonomik dengeleri daha da negatif yönde etkileyebileceğini değerlendirirken, kimileri ise “100bin kişilik şehirde 35 bin icra dosyası” başlığını “3 kişiden 1’i icralık” gerçeği ile örtüştürüyor ve durumun nedenli ciddi olduğundan bahsediyordu. Hatta aynı sohbetlerde Vergi ve SGK borcu olanların sayıyı ne oranda arttıracağı detayı da konuşuluyordu.
Hatta bu haberlerden hemen sonra aynı gün birkaç saat arayla, biri ailevi problemleri diğeri ise maddi sorunları olan iki kişinin, kentin iki önemli binasının çatısına çıkarak intihar etmeye kalkması , belki de bu durumun tuzu biberi niteliğindeydi. İnsanların yaşadığı ruhsal sorunların boyutu, bu örneklerle bir kez daha su yüzüne çıkıyor, ancak aynı gün 2 olayın yaşanması canımızın ne kadar sıkkın olduğunu gösteriyordu.

Üyelerini doğru temsil eden bir yönetim…
TSO seçimleri için adayların yavaş yavaş netleştiği süreçte seçimler 5 ay ertelendi. Belki de bu sayede grupların biraz daha ciddi çalışma yapmaları için yeterince zaman oluşmuş oldu. Farklı ilçelerdeki TSO yetkilileri ciddi bir rekabet ortamı olmadığı için kendileri için sürenin uzamasının kötü olduğunu bile belirtirken, kentimizde durum fırtına önceki sessizliği andırıyor. Adaylar arasında, iyi niyetli olsalar da kendi çalışmalarını anlatmaktan çok diğerlerini eleştirenler bile bulunuyor. Ben bu süreçte her adayın durumu iyi bir şekilde değerlendirerek, kentimiz ekonomisi için yapacağı çalışmaları büyük bir titizlikle hazırlayacağını umuyorum. Daha önce de belirttiğim gibi kim seçilirse seçilsin; vizyonu geniş, hitabeti düzgün, etkili iletişim kurabilen ve üyelerini doğru temsil edebilecek bir başkan ve beraberinde çalışmaları ile kentin ekonomisine yön verebilecek bir yönetim kurulu ekibinin seçilmesinin doğru olacağı kanısındayım. Seçim sonunda tüm yönetim yapısı ile bu özelliklere sahip olmayanların beklediği saygıyı göremeyeceğini düşünüyorum.

Safâ geldiniz dostlar…
Unutmadan, bu arada kentimizde yeni kurulan bir dernek de Kdz. Ereğli Musiki Derneği…
Daha önce başarılı çalışmalarını farklı çatılar altında duyduğumuz musikiye gönül veren bu isimler şimdi yeni kurulan bu dernek çalışmalarına yeni bir sayfa açmışa benziyorlar. Geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştiren ve benim de katıldığım Fasıl Etkinliği ile isimlerinden söz ettirmeyi başaran dernek, 250’den fazla Türk Sanat Müziği severin unutulmaz bir gece yaşamasına sebep oldu. Kentimizde Türk Sanat Müziği severlerin artmasına ve eğitilmesine katkıda bulunacak olan derneğin kapısı, Pazartesi ve Çarşamba günleri 19:00-21:00 saatlerinde arasında herkese açık… Yakından görmek ve ayrıntılı bilgi sahip olmak isteyenlere duyurulur… (Bu arada dernek ofisi, Yalı Caddesi’nde Sanat Kurumu’nun hemen yanında bulunuyor.)

Not: Bir sonraki yazımda Ereğli gündeminden biraz uzaklaşarak, sizlere geçtiğimiz haftalarda ölümünün 14. yılı anısına ziyaret ettiğim “Barış Manço’nun Evi” ve Sunay Akın’ın özel koleksiyonundan oluşan “Oyuncak Müzesi” ziyaretlerimin ardından izlenimlerimi aktaracağım.

Güzel bir hafta geçirmenizi dileğiyle…

(11 Şubat 2013 tarihinde Ereğli Bülteni internet sitesinde yer alan köşe yazarları bölümünde yayınlanan yazım)

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir