11 –17 Ocak 2016 tarihleri arasında Karadeniz Ereğli, Türkiye ve dünyadan aklımda kalan notlar;

 

Yakın Çevre;

 • Gazi Alemdar Gemi Müzesi‘ni 8 yılda 870.000 ziyaretçi gezmiş. Bu yılda ortalama 108.700 kişi anlamına gelir. (Bu rakamın ne kadarının şehir dışından olduğunu bilebilseydik keşke?)
 • Karadeniz Ereğli Nurdan ve Ahmet Orhan Oğuz İlköğretim Okulu öğrencileri, “Eko-Okul” çalışmaları kapsamında ilçemizde naylon poşet yerine bez çanta kullanımına farkındalık yaratmak için insanlarla konuşmuş, 500 adet bez çanta dağıtmış.
 • Kdz. Ereğli Belediyesi ‘Uzun Mehmet Anıtı’nın olduğu alanı yeniden düzenleneceğini duyurdu. Uzun Mehmet Heykeli, Sergi Evi ve Madenci Evi‘nin de yer aldığı proje kapsamında mevcut 300 metrekarelik alan çok amaçlı organizasyonların gerçekleştirilebileceği şekilde 1000 metre kare olarak yeniden tasarlanmış.
 • Kdz.Ereğli Belediyesi geçmiş dönem Belediye Başkanlarından Ruhi Cöbekoğlu, rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı. Kdz. Ereğli Devlet Hastanesinde tedavi gören Cöbekoğlu, ilçemize 1973-1980 ve 1983-1994 yılları arasında 18 yıl süre ile Belediye Başkanı olarak hizmet vermişti.
 • Kdz. Ereğli Cumhuriyet Ortaokulu, ortaokullar arası Basketbol Müsabakalarında Zonguldak Yıldız Kız Basketbol İl birincisi olarak Türkiye Grup Müsabakalarına katılmayı, Ereğli’yi ve Zonguldak’ı temsil etmeye hak kazandı.
 • Karadeniz Ereğli Ornitoloji Derneği (KEOD) tarafından düzenlenen ‘Malinua Kanarya Ötüm Yarışması’ haftasonu ilçemizde gerçekleşti.
  (Yeryüzündeki yaklaşık 9.856 kuş türünün dağılımı, göçleri, davranışları ve ekolojisi ornitolojinin başlıca ilgi alanını oluşturur. Çok geniş alan çalışmaları gerektiren bu konularda, bilgilerin büyük bir bölümü çok sayıdaki amatör ornitolog tarafından elde edilmektedir.)
 • Kdz.Ereğli Beşiktaş Taraftarları Derneği, Kartalhaber internet sitesi tarafından 4. kez “Yılın Derneği” seçildi.
 • Eczacı Sadun Duran, dedesin başlattığı ve 1869-1916 yıllarını içeren “Ereğli Tarihi” araştırmalarını devam ettirerek tamamladığı “Kastamonu ve Bolu Salnamelerinde Ereğli” isimli kitabı yayımladığını bildirdi.
 • Karadeniz Ereğli Kaymakamlığı’nca “Eğitimin Sorunlarının Tespiti ve Görüşme” toplantısı gerçekleştirildi.  Toplantıya; Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Ereğli Eğitim Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Ali Azar, BEÜ Denizcilik Fakültesi Dekan Vekili Prof.Dr.Yüksel Ayaz, BEÜ Ereğli Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç.Dr.İlhan Karataş, Ereğli İlçe Milli Eğitim Müdürü Numan Korkmaz, Ereğli Belediye Başkan Yardımcısı Esra Alpago, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri Hamza Eryiğit, İsmail Aksoy, Bahattin Girgin ve Öner Akyürek katılırken, eğitimcilerin en önemli sorun olarak “İkili Eğitim”i gördüğü ortaya çıktı.
 • “BEÜ Çocuk Üniversitesi”nin 3., bu yıl 25-29 Ocak 2016 tarihleri arasında Bülent Ecevit Üniversitesi Farabi Kampüsünde başlıyor. BEÜ Çocuk Üniversitesi 2016 Kış Döneminde 11 farklı programda (Atomun Merkezine Seyahat, Bilgisayar Programlıyorum, Biyomedikal, Geomatik, Kimya Dedektifleri, Matematik Ormanı, Moleküler Biyoloji ve Genetik, Robot Yapıyorum, Sunucu Oluyorum, Arkeoloji ve Sanat Atölyesi, Sporla Yaşıyorum) çalışmalarını sürdürecek. Çocuk Üniversitesine 4., 5., 6., 7. ve 8. sınıf öğrencileri başvurabiliyor.

Genel Gündem;

 • İstanbul Sultanahmet’te canlı bomba 45 kişilik turist kafilesinin arasına girdi ve 11 Alman turist öldü, 2’si Türk 15 kişi de yaralandı.
 • 1128 öğretim üyesinden oluşan grup, güvenlik güçlerinin PKK’ya yönelik operasyonlarının devam ettiği bir dönemde “Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi” adına “Bu Suça Ortak Olmayacağız” başlıklı bir bildiri paylaştı. Bildiride PKK teröründen bahsedilmeyerek sert ifadelerle devlete çağrıda bulunulması  önce sosyal medyada ardından ülke genelinde ağır tepkilere neden oldu. İmza veren akademisyen sayısı 2000’i aşarken içlerinde oyunculardan gazetecilere ve hatta “plaza çalışanlarına” farklı meslek gruplarından bildiriye destek verenler oldu. Türkiye çapında onlarca akademisyen gözaltına alındı, görevden uzaklaştırıldı yahut haklarında idari veya adli soruşturma açıldı.
 • Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1 milyon 174 bin 8’inci sınıf öğrencisinin girdiği Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sonuçlarını açıkladı.  (Bu arada hatalı olduğu iddiasıyla dava açılan 5 soru için davalar henüz devam ediyor.) 2. dönem sınavlar ise 27 – 28 Nisan 2016 tarihinde gerçekleşecek.
 • Oklahoma City Thunders formasıyla NBA’de göz alıcı bir performans sergileyen milli basketbolcumuz Enes Kanter, NBA All Star oylamasında hızla üst sıralara tırmanıyor. Oylama yarın sona erecek ve NBA All-Star organizasyonunda; 14 Şubat’ta, Kanada’nın başkenti Toronto’nun ev sahipliğinde, Doğu ve Batı Konferansı’nın en iyileri karşılaşacak.
 • Yeni ehliyet dönemi 1 Ocak 2016 tarihinde başladı. EGM başvurular için online randevu sistemini başlattı. Yeni ehliyetler dolmuş, otobüs ve kamyona ek olarak çekici sınıftaki araçlarda 5 yıl, bunun dışında kalan tüm araç tiplerinde ise 10 yıl kadar geçerliliğini koruyacak. Ayrıca yeni ehliyetler ile trafik uygunluğu olan 84 ülkede araç kullanabilecek. (Başvuruya giderken; eski ehliyetiniz, kimlik kartınız veya pasaportunuz, yeni tarihli sağlık raporunuz, vergi dairesine veya bankaya vakıf adına yatırdığınız 2 TL ve değerli kağıt masrafı 13 TL’yi yatırdığınıza dair makbuzunuz, arka fonun beyaz olduğu yeni sistem vesikalık fotoğrafınızdan 2 adet ve tüm bunlara ek olarak kan grubunuzu belirten bir yazı ile başvurunuzu yapmanız gerekiyor.)
 • Nüfus cüzdanlarımız da aynı şekilde değişim sürecinde… “Kimlik kartı” olarak adlandırılan kimlikler 3 yıl süre içerisinde yenilenecek. Yaklaşık 1 gb hafızaya sahip olan bu kimlik kartlarında güvenlik için parmak izi, damar izi ve avuç içi izi gibi bilgilerin yer alacağı bir çip olacak. Yeni kimlik kartınızı çıkarmanın ücreti 18 TL olarak belirlendi.
 • Kahve denildiğinde dünyada ilk akla gelen markalardan Starbucks, 620 milyon dolara ‘Teavana Çay’ zincirini satın almış. Dünyada en çok çay içilen ülkelerden biri olan Türkiye’yi de yakından takip eden firma yöneticileri, çok yakın zamanda ülkemizde yeni bir konsept ile ilk çay dükkanı için hazırlıklarını sürdürüyor.
 • Suriye’nin kuzey doğusunda IŞID militanları tarafından gerçekleşen katliamda çoğunluğu kadın ve çocuk olduğu belirtilen 300 sivil hayatını kaybetti.

* İkinci yazımın sonunda atlamadan belirtmek istediğim birşey var. Bu tür bir yazı serisine başlamamda M.Serdar Kuzuloğlu‘nun da etkisi büyük. Bir süre önce benim gibi yazılara başlayan Kuzuloğlu bunu bir adım daha öteye götürerek sponsor desteği ile birlikte www.dunyahalleri.com adresinde yazıyor..

 

Önümüzdeki haftaya kadar sevgiyle kalın..

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir