18 –24 Ocak 2016 tarihleri arasında Karadeniz Ereğli, Türkiye ve dünyadan aklımda kalan notlar;

Bu haftaki yazımı seyahatte olduğum için Bursa’dan yazmak zorunda kaldım. Hal böyle olunca Pazar geç saatler yerine, Pazartesi erken saatlerde paylaşabiliyorum. Yine de #zincirikırma kuralına uygun bir şekilde paylaşımlara devam..

 

Yakın Çevre;

 • Ereğli haftanın sonunda yine yoğun kar nedeniyle beyaza büründü. Bu yıl ikinci kez yağan kar kent yaşamını yine olumsuz bir şekilde etkilerken, bir çok köy yolu ulaşıma kapandı.
 • numan-korkmaz-ilcemilliegitimmuduruBu dönem, Ereğli ilçe merkezinde 12 okul “Beyaz Bayrak” ödülünü almaya hak kazandı. İlçemizden; İzmirlioğlu İlkokulu, Köseler İzmirlioğlu İlkokulu, Ereğli Kurtlar ilkokulu, Ereğli İhsan Yılmaz ilkokulu, Ereğli Gazi İlkokulu, Özel Utku Koleji İlkokulu, Ereğli Şehit Madenciler Ortaokulu, Özel Utku Koleji Ortaokulu, Kandilli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Halk Eğitim Müdürlüğü Akşam Sanat Okulu, Ted Kolej Vakfı Özel Lisesi ve Gülşen Utku Anaokulu’nun Beyaz Bayrak ödülü Milli Eğitim Müdürü Numan Korkmaz tarafından Okul Müdürlerine teslim edildi. (“Beyaz Bayrak”, Sağlık Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile yapılan inceleme sonucu, sağlıklı ve temiz ortamda eğitim ve öğretim verdiği tespit edilen okullara veriliyor. Bu bayrağa sahip her okul 2 yılda bir bu incelemeyi tekrarlatarak “Beyaz Bayrak” sahip olmaya devam ediyor.)
 • Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) bu yıl Cezayirli öğrenci ve öğretim üyelerine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. TÖMER’de düzenlenecek yaz kursu kapsamında 50 Cezayirli öğrenciye eğitim verilmesi ve 2015-2016 akademik yılının bahar döneminden itibaren 6 Cezayirli öğretim üyesinin de mühendislik fakültesinde istihdam edilmesi planlanıyor. Bu çalışmaların temeli 15 Aralık 2015 tarihinde Cezayir’de düzenlenen “I. Cezayir-Türkiye Yükseköğretim İşbirliği Forumu ve Cezayir-Türkiye Yükseköğretim Kurumları Akademik İşbirliği Çalıştayı”nda atılırken, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ve beş Türk üniversitesinin rektörlerinin katıldığı çalıştayda Bülent Ecevit Üniversitesi’ni de Rektörümüz Prof. Dr. Mahmut Özer temsil etmişti.
 • Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, 6 ayda 2 kez Türkiye Şampiyonu olan Karadeniz Ereğli Belediyesi Oturarak Voleybol Takımı’nı makamında kabul etti. Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, AK Parti AR-GE Başkan Yardımcısı Emine Çift, Zonguldak Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürü Ahmet Karayılmaz ve aralarında Meclis Üyeleri Nazım Erdoğan ve Yusuf Kalay’ında bulunduğu sporcular yer aldı. Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, “1 Oyun Tek Ruh, Paralimpik Ruh” projesi kapsamında Kırgızistan, İran, Bosna Herkes, Azerbaycan ve Türkiye Milli Takımlarının katılımı gerçekleşecek mini olimpiyat havasındaki dostluk turnuvasını, Ereğli’de düzenlemek ardından Uluslararası Engelli Olimpiyatlarına ev sahipliği yapmak istediklerini belirtti. Antrenör Adem Çakır yönetimindeki Karadeniz Ereğli Belediyesi Paralimbik Oyuncu Kadrosu; Sedat Tokatlı, Berat Adıgüzel, Onur Yıldırım, Hüseyin Özeren, Sedat Şen, Emre Karaoğlu, Uğur Erdoğan, Recep Ateş, Ergun Bulut, Atilla altay, Oytun Çalkap, Nazım Erdoğan,  Tarkan Adik ve Yahya Çolak.

 

https://www.youtube.com/watch?v=rEC5kzI5N3s

 

 • Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ), dünya üniversitelerini çevreye duyarlılık ve sürdürülebilirlik alanlarında her yıl değerlendiren Green Metric (Yeşil Ölçüm) Dünya Üniversiteler Sıralaması platformunda, geçen yıl olduğu gibi tekrar Türkiye üniversiteleri arasında 1’inci oldu.
 • TED Kdz.Ereğli Koleji’nde, “MEB İngilizce Öğretmenleri Bilgi Paylaşım Semineri” gerçekleştirildi. İlçe Milli Eğitim Müdürü Numan Korkmaz, Şube Müdürleri, TED Kdz.Ereğli Koleji Genel Koordinatör ve Lise Müdürü Abdurrahman Tülüce, TED Vakfı Başkan Yardımcısı Dr. İbrahim Kayhan’ın yanı sıra İngilizce öğretmenlerinin katıldığı eğitim seminerine konuşmacı olarak TED Genel Merkezi Yabancı Diller Koordinatörü Fatma Ataman katıldı. Eğitimler toplamda 40 saat sürecek
 • Hava koşulları ve bu yıl balığın az olması nedeniyle balık fiyatları yükseldi; Mezgit 15-20 TL, Barbun 20-35 TL, Çinekop 35 TL, Levrek 10 TL, Çupra 10 TL, İstavrit 15 TL ve Hamsi 15 TL şeklinde… (tarihe not düşmek amacıyla paylaştım)

Genel Gündem;

 • 2016 yılından itibaren ülke genelinde bir çok alanda fiyat artışı yaşandı. Gerçekleşen zamlardan dolayı insanların yaşam şartları her geçen gün ağırlaşıyor.  Özellikle farklı hizmetlerden alınan vergi oranlarında ciddi artış bulunuyor. Örneğin 43 TL kullanım bedeli olan bir elektrik faturası 96 TL şeklinde gelebiliyor.
 • page_mustafa-koc-son-yolculuguna-ugurlaniyor_316401121Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı ünlü işadamı Mustafa Koç yaşamını yitirdi. Evinde spor yaparken kalp krizi geçiren Mustafa Koç ilk müdahalenin ardından Amerikan Hastanesi’ne sevk edilmişti. Koç’u yaşama döndürmek için 4 saat çabalayan doktorlar saat 11.30’da ölümünü ilan ettiler. Mustafa Koç 56 yaşındaydı.
 • Beklenmeyen vefatın ardından özellikle aile ile ilgili bir çok konu gündeme gelirken, Koç’un kurucusu Vehbi Koç’un, oğlu Rahmi Koç’a torunları “Mustafa Koç, Ömer Koç ve Ali Koç” ile ilgili mektup yazdığı ortaya çıktı.

Vehbi Koçun Rahmi Koça mektubu“Mustafa RAM’da çalışıyor. Ömer’i Alpay Bağrıaçık Bey’in yanına vermişsin. Ali’yi de RAMERİKA’ya verdin. Görebildiğime göre bu çocukların iyi yetişmeleri şart. Fakat  ‘Rahmi Koç’un oğlu’ muamelesi yapıldığını görüyorum ve çok üzülüyorum. Ne geldikleri, ne çıktıkları saat belli. İstedikleri yere gidiyorlar, diledikleri seyahati yapıyorlar, kimse sesini çıkaramıyor.

Onun için çalıştıkları şirketlerin müdürlerine özel olarak aşağıdaki projeye benzer bir mektup yazman lazım. Mesela Mustafa için; ‘Oğlum Mustafa Koç şirketinizde çalışıyor. İyi yetişmesi için Mustafa’nın diğer memurlar gibi işe muntazam gelmesi, gitmesi ve verilen vazifeyi hakkıyla yapması lazım. Kendilerine hiçbir şekilde Rahmi Koç’un oğlu muamelesi yapılmaması ve Mustafa’ya da bu hissin verilmemesi icab eder. Mustafa hakkında her 3 ayda bir bana gizli olarak bilgi vermenizi rica edeceğim.

3 oğlum var. İlerde bunlar kabiliyetlerine göre şirketlerde ve Holding’de vazife alacaklardır. Onun için bu hususa son derece dikkat etmenizi rica edeceğim.”

 • Bir süredir kanser tedavisi gören eski Tunceli Milletvekili Kamer Genç, 76 yaşında hayatını kaybetti.
 • Okullar 22 Ocak Cuma günü yarıyıl tatiline girdi. 15 günlük sömestr tatilinin ardından okullar 8 Şubat tarihinde açılacak.
 • Ayrı şehirlerde yaşayan 13 yaşındaki iki öğrenci benzer nedenlerden dolayı intihar etti. Kayseri’de 13 yaşındaki ortaokul öğrencisi karne notlarının düşük olması nedeniyle ailesiyle yemek yedikten sonra odasındaki kalorifer borusuna asılı iple intihar etti. TEOG sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından bunalıma giren 13 yaşındaki başka bir öğrenci ise evinin banyosunda asılı halde bulundu. Bu iki olay, Türkiye’deki eğitim sisteminin çökmüş olması ve ailelerin sergilediği hatalar nedeniyle çocukların içinde bulunduğu piskolojiyi özetler nitelikte..
 • Zerrin Özer sakat kalabilirÜnlü şarkıcı Zerrin Özer, tekerlekli sandalyeye mahkum oldu. Ayağındaki sorun nedeniyle operasyon geçiren Özer, doktorun yanlış tedavisi nedeniyşe yürüme kasının zedelendiğini ve sağ bacağımı kaldıramadığı için yüreyemediğini belirtti. (Operasyon sırasında neşterin kırıldığını ve orada omurilik olduğu için onun altından almak için uğraştığını öğrendiğini belirtti)
 • İşsizlik maaşı rakamları 2016’da değişiyor. Yeni düzenlemeye göre işsiz kalanlar için ödenecek işsizlik maaşı süresi 10 aydan 15 aya çıkıyor ve alacağı pata toplamda 19 bin lirayı geçiyor.
 • 210120160905294414819_2Dünyaca ünlü Japon bilim adamı Kohei Kihara, Türkiye’de su ürünlerinin bol olmasına rağmen  balık tüketiminde dünya ortalamasının çok altında olduğunu belirtti. Japon bilim adamı, “Dünya ortalamalarında kişi başı 1 yılda 16 kilo yenilirken,  Türkiye’de bu oranın yarı yarıya düştüğünü ve 8 kilo yendiğini belirtti.  Kırmızı et alışkanlığımızın, balığın önüne geçtiğini, Japonların yılda ortalama 60 kilo balık yediğini ve balığın her şeyini tükettiğini söyledi. Özellikle balığın pulunun kalsiyum ve fosfat içerdiği için çok değerli olduğunu ancak Türkiye’de kullanılmadığını belirtirken, Japonların pulu toz haline getirip tablet yaptığını, eklemler için iyi geldiğini anlattı.
 • Matematikçiler en büyük asal sayının bulduğunu açıkladı. 22 milyon basamaklı asal sayı, kâğıda dökülmesi halinde takriben 7 milyondan fazla virgülle yazılacak ve 109 kilometre uzunluğunda olacak. Central Missouri Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Curtis Cooper liderliğinde yapılan çalışmada, 2 rakamının kendisiyle 74 milyon 207 bin 281 kere çarpılıp 1 eksiltildiği, böylece en büyük asal sayının keşfedildiği bildirildi.
 • 1185320_620x410Rönesans Dönemi’nin en önemli sanatçıları arasında yer alan Michelangelo’nun İtalya’nın Toskana bölgesindeki evi satılığa çıkarıldı.Ünlü heykeltıraşın 1549’da aldığı ve 1867ye kadar ailesinde kalan, 8 yatak odalı ev, 7.5 milyon Euro’ya alıcısını bekliyor.

 

 

 • Adele, “Hello” isimli şarkısı ile PSY’ın ‘Gangham Style’ şarkısıyla kırdığı rekorun yeni sahibi oldu. İlk 48 saatte YouTube’ta 50 milyondan fazla kez tıklan tıklanan Hello isimli şarkı YouTube’ta 1 milyar rakamına ulaşanlar listesinea katıldı. Youtube’tan yapılan açıklamaya göre Adele bu rekora 87 günde ulaştı.
 • 2016-oscar-adaylariaciklandi,ZsmnGJ92CUWVuJ47ZN00EABu yıl 88’incisi düzenlenecek Oscar ödülleri için yarışacak isimler açıklandı. Başrollünde Leonardo DiCaprio’nun oynadığı Revenant filmi 12 dalda Akademi Ödüllerine aday gösterildi. Film, En İyi Aktör, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kostüm, En İyi Yönetmen, En İyi Kurgu, En İyi Makyaj ve Saç, En İyi Prodüksiyon, En İyi Ses, En İyi Ses Efekti ve En İyi Görsel Efekt, En İyi Yapım Tasarım dallarında Oscar’a aday gösterildi.
En İyi Yabancı Film:
Embrace of the Serpant
Mustang
Son of Saul
Theeb
A War
En İyi Film:
The Big Short
Bridge of Spies
Brooklyn
Mad Max: Fury Road
The Martian
The Revenant
Room
Spotlight

En İyi Erkek Oyuncu:
Bryan Cranston – Trumbo
Matt Damon – The Martian
Leonardo DiCaprio – The Revenant
Michael Fassbender – Steve Jobs
Eddie Redmayne – The Danish Girl
En İyi Kadın Oyuncu:
Cate Blanchett – Carol
Brie Larson – Room
Jennifer Lawrence – Joy
Charlotte Rampling – 45 Years
Saoirse Ronan – Brooklyn
En İyi Yönetmen: 
Adam Mckay – The Big Short
George Miller – Mad Max: Fury Road
Alejandro G Inarritu – The Revenant
Lenny Abrahamson – Room
Tom McCarthy – Spotlight
En İyi yardımcı Erkek Oyuncu:

Christian Bale – The Big Short
Tom Hardy – The Revenant
Mark Ruffalo – Spotlight
Mark Rylance – Bridge of Spies
Sylvester Stallone – Creed

En İyi yardımcı Kadın Oyuncu:
Jennifer Jason Leigh – The Hateful Eight
Rooney Mara – Carol
Rachel McAdams – Spotlight
Alicia Vikander – The Danish Girl
Kate Winslet – Steve Jobs
En İyi Sinematografi:
Carol
Hateful Eight
Mad Max: Fury Road
The Revenant
Sicario
En İyi Orjinal Şarkı:

Earned It – 50 Shades of Grey
Til It Happens To You – The Hunting Ground
Writings On The Wall – Spectre
Manta Ray – Racing Extinction
Simple Song 3 – Youth

En İyi Belgesel: 
Amy
Cartel Land
The Look of Silence
What Happened Miss Simone?
“Winter on Fire: Ukraine’s Fight for Freedom”
En İyi Kostüm:
Carol
Cinderella
The Danish Girl
Mad Max: Fury Road
The Revenant
En İyi Ses Kurgusu:
Mad Max : Fury Road
The Martian
The Revenant
Sicario
Star Wars: The Force Awakens
En İyi Ses Miksajı:
Bridge of Spies
Mad Max: Fury Road
The Martian
The Revenant
Star Wars: The Force Awakens
En İyi Kısa Belgesel:

Body Team 12
Chau Beyond the Lines
Claude Lanzmann
A Girl in the River
Last Day of Freedom

En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı:

Mad Max: Fury Road
The 100-year-old Man Who Climbed Out of the Window and Diasappeared
The Revenant

En İyi Kısa Film:
Ava Maria
Day One
Everything Will Be Okay
Shok
Stutterer
En İyi Kısa Animasyon Filmi:
Bear Story
Prologue
Sanjay’s Superteam
World of Tomorrow
“We Can’t Live Without Cosmos” 
  
En İyi Animasyon Filmi:
Anomalisa
Inside Out
Shaun the Sheep
Boy and the Wild
When Marnie Was There
En İyi Görsel Efekt: 
Ex Machina
Mad Max: Fury Road
The Martian
The Revenant
Star Wars: The Force Awakens
En İyi Film Kurgusu:
The Big Short
Mad Max: Fury Road
The Revenant
Star Wars: The Force Awakens
Spotlight
En İyi Yapım Tasarımı: 
Bridge of Spies
The Danish Girl
Mad Max: Fury Road
The Martian
The Revenant
En İyi Uyarlama Senaryo:
The Big Short
Brooklyn
Carol
The Martian
Room
En İyi Orjinal Senaryo:
Bridge of Spies
Ex Machina
Inside Out
Spotlight
Straight Outta Compton
En İyi Film Müziği:
Bridge of Spies
Carol
The Hateful Eight
Sicario
Star Wars: The Force Awakens

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir